ترمیم زخم درختان دارای محصول

چسب باغبانی و نحوه استفاده از آن

طول عمر درختان میوه جدا از متوسط عمری که دارند، فاکتورهای زیادی در سن آنها دخیل است، یکی از این عوامل سلامتی خود درخت هست و مهمترین عامل سلامتی پوسته بیرونی آن است که لایه ای محافظتی در برابر سرما، گرما، آفت ها و انواع آلودگی های قارچی و باکتری می باشد. دلایل زیادی هست که می تواند باعث بریده شدن و یا خراشیدن پوسته درخت گردد

ترمیم پوست درخت با چسب باغبانی

ترمیم پوست درخت با چسب باغبانی

مثل: ضربه خوردن بر اثر وزش باد که باعث به هم خوردن شاخه ها به همدیگر می شود و یا در فصل چیدن میوه توسط کارگران، جای هرس کردن، یخ زدگی و یا سوختگی بر اثر گرمای شدید؛ زمانی که این لایه محافظ از بین می رود و آوندهای داخلی درخت در معرض مستقیم آسیب ها قرار می گیرند درخت بسیار آسیب پذیر می شود و مستعد انواع بیماری که زمینه تضعیف و حتی خشک شدنش می شود. برای جلوگیری از این آسیب ها راه هایی هست.
۱- در گذشته خاک رس را به صورت خمیر روی زخم می گذاشتند، این کار را امروزه می توان بعد از گند زدایی با محلول یک درصد کات کبود (سولفات مس) انجام داد، البته احتمال آلوده شدن درخت به علت آلوده بودن خاک نیز هست.
۲- روش دیگر استفاده از چسب باغبانی برای زخم هست، این چسب که حاوی یکسری مواد نگهدارنده همراه قارچ کش می باشد یک لایه محافظتی ساخته که تقریباً اثر آن شش ماه تا یکسال می باشد که بسیار مفید می باشد و توصیه می شود. در عکس زیر نمونه ای که با چسب محل برش را پوشانده است می بینید:

ترمیم پوست درخت با چسب باغبانی

ترمیم پوست درخت

۳- این روش تقریباً برای باغ هایی که درختان آن پیر شده و یا تغیان آفت قارچ و شانکر به تنه درختان در اثر بی توجهی به وجود آمده باشد، استفاده می شود! استفاده از مایعات ضد آلودگی و قارچ کش های قوی از طریق سم پاشی، البته توجه داشته باشید که این روش ها تقریباً در صورت بحرانی و لاعلاج بودن کاربرد دارد و سعی کنید در این زمینه با مهندس مربوطه در منطقه مشورت گردد. چون برخی قارچ کش ها مثلاً بوردو دوقولو، حاوی درصد زیادی مس بوده برای سلامتی خاک مضرهست و نتیجه استفاده مکرر آن عدم جذب مناسب مواد غذایی توسط ریشه درخت میوه می باشد، که به کیفیت و کمیت محصول تأثیر مستقیم می گذارد.
۴- آخرین روش که درمانی برای نجات خود درخت می باشد! آن هم بریدن شاخه ای که بیشترین صدمه را دیده و تا سال آینده دوام نمی آورد، در این مرحله سعی کنید شاخه های با درصد آلودگی زیاد را بریده و جای برش را با مورد دوم محافظت نمایید و برای جبران شاخه از دست رفته در حد مناسب درخت آبیاری شود.
نکته:

کشاورزان و باغداران عزیز سعی کنید حتماٌ بهترین روشی که کمترین صدمه به درخت و غنای خاک کشاورزی وارد می آید را انتخاب نمایید و تنها به چاره اندیشی آنی مشکل نپردازید. هر ماده ای که ما استفاده می کنیم در هر حال وارد خاک و جذب آن شده و در ترکیب و مواد تشکیل دهنده خاک می تواند اثرات منفی داشته باشد و حتی در جذب مواد غذایی توسط ریشه درختان اثرات بدی برجای بگذارد به همین دلیل سعی کنید با مهندس مربوطه در این زمینه مشورت نمایید.

پیشنهاد اگریقاش:

بهترین روش را همان زدن چسپ باغبانی می دانم! برای این منظور چسب باغبانی را جهت کارایی بیشتر آن همراه محلولی قارچ کش مثل بوردوفیکس آماده کنید و محل صدمه دیده یا هرس شده را با چسب بپوسانید؛ نگاهی به عکس های بالا بیندازید! سعی کنید که محل های قدیمی را تمیز کنید و پوسته های خشک شده را بتراشید تا به سطح و پوست زنده و تازه برسید سپس سطح باز شده را لایه پوشانی نمایید. در آماده کردن چسب به این نکته توجه داشته باشید غلظت مایع به اثرگذاری آن روی درخت رابطه مستقیم دارد. در زیر نمونه ای از زخم درخت را می بینیم که بهبود یافته اند و از همین روش کمک گرفته اند.

نمونه زیر که در حال پوشاندن جای برش اره می باشد:

زخم ترمیم شده با چسب باغبانی

زخم ترمیم شده با چسب باغبانی

 

عکس زیر نیز درخت به صورت کاملاً موفق زخم را بهبود بخشیده و می توان پسب باقی مانده را روی پوست آن دید:

زخم ترمیم شده با چسب باغبانی

زخم ترمیم شده با چسب باغبانی

توجه:

البته سعی در تبلیغ نیست، چون بنده نمایندگی فروش این محصول نیستم! ولی تجربیات بنده و اثرات سویی که درصورت استفاده نشدن از آن را دیدم توصیه می کتم؛ در صورت عدم استفاده از چسب مرهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوسته پوسته  شدن پوست درخت و خشک شدن آن(در منطقه ما که سردسیری است) و از بین رفتن پوست زنده به مرور زمان
  • پوسیده شدن لایه داخلی که لایه بیرونی آن از بین رفته است
  • ضعیف شدن در برابر گرما و سرما

نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید

فرهمندی
قطره های ریز دانش و معلوماتمان را کنار هم قرار دهیم دریایی از دانش را پدید می آوریم که می توانیم همراه یکدیگر با شنا در این دریا لذت ببریم و با آن کشتی اهدافمان را سریعتر به مقصد برسانیم.

2 نظر

  1. مقاله جالبی است، خسته نباشید و ادامه دهید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

*

کد امنیتی *