رسول رش احمدی شاعر مهابادی

نگاهی به زندگی رسول رش احمدی شاعر بنام مهابادی

استاد «رسول رش احمدی» متخلص به (هه ڵوه دا)، تابستان سال ۱۳۳۲ در محله ارمنیان شهر مهاباد به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه رضا پهلوی در مهاباد سپری و مدرک دیپلم را از دبیرستان پهلوی مهاباد اخذ نموده است. سپس به عنوان معلم ۲ سال در شهر خوی و همچنین دو سال در قه لآ هه رزانی مریوان به تدریس مشغول بوده است.

شاعر نامی مهاباد

شاعر نامی مهاباد


استاد «رش احمدی» سرانجام به مهاباد بازگشته و در روستاها و مدارس این شهر تا زمان بازنشستگی به تدریس پرداخته است.
«هه ڵوه دا» ی مهابادی متاثر از پدر که در بیت، لاوک و حیران دستی بر آتش داشته اند، از ۱۳ سالگی به سرودن شعر روی آورده و حتی سعی کرده در قالب های متفاوتی همچون نمایشنامه، فیلمنامه و داستان خود را بیازماید.وی در محضر اساتید ادب کردی همچون استاد «هژار موکریانی»، استاد «حقیقی» و «ملا غفور دباغی» کسب تحصیل کرده است. استاد «رش احمدی» در شعرها و داستان هایش به بیان فرهنگ و ادب کردی، مسائل و مشکلات پیش روی جامعه پرداخته و گاهاً سعی کرده با زبان طنز به بیان این مسائل نیز بپردازد.
وی دست توانایی در طنز نویسی داشتند و از این رو با صدا و سیمای مرکز مهاباد در زمینه ی تحریر نمایش و داستان همکاری کرده و بسیاری از داستان های ایشان توسط هنرمندان مهابادی به نمایش درآمده است.
از شاعر و دبیر بازنشسته مهابادی که  ۵ دهه از عمر گرانمایه خویش را صرف فرهنگ و ادب کردی کرد، تا کنون ۸ کتاب، صد نمایش و داستان و پژوهش در باب ادب کردی به تالیف رسیده است، که  هشت عنوان کتاب با نام های «شاروچکه ی شادی»، «خه زێنه ی بزه»، «شکۆی ئه وین» و «به رخوڵه» چاپ شده و هفتاد عنوان کتاب دیگر نیز در نوبت چاپ قرار دارد.
کتاب «شکۆی ئه وین» مجموعه دو بیتی های هه ڵوه دای مهابادی با یکصد و هشتاد و هفت صفحه است  که در فروردین ماه سال ۹۴ از سوی انتشارات علمی کالج چاپ و منتشر شد. این کتاب شامل دو بخش است که در بخش دوم آن اشعاری به دو زبان کردی و فارسی آمده است.
«رسول رش احمدی» بعد از یک دوره طولانی بیماری مبارزه با بیماری سرطان، دوشنبه  (۲۵بهمن ماه) دار فانی را وداع گفت و صبح روز سه شنبه (۲۶ بهمن ماه) در مقبره الشعراء مهاباد به خاک سپرده شد./

 

فرهمندی
قطره های ریز دانش و معلوماتمان را کنار هم قرار دهیم دریایی از دانش را پدید می آوریم که می توانیم همراه یکدیگر با شنا در این دریا لذت ببریم و با آن کشتی اهدافمان را سریعتر به مقصد برسانیم.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

*

کد امنیتی *